داراب آواتار
داراب شهروند

آبشار فدامی


فدامی در واقع نام شهری است که در بخش فورگ یا فرگ شهرستان داراب قرار دارد. در نزدیکی‌های این شهر و در هشت کیلومتری شمال غربی آن آبشاری زیبا به همین نام شهر جای گرفته است که به آن آبشار فدامی گفته می‌شود. فاصله داراب تا آبشار فدامی ۱۳۵ کیلومتر است که از ضلع جنوب شرقی داراب، در منطقه گرم و خشک «بخش» فرگ در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس و در مسیر بندرعباس می‌توانید از آن دیدن کنید.

آبشار فدامی داراب در میان منطقه‌ گرم و خشک فرگ فدامی همچون نگینی درخشان می‌درخشد. آبشاری شگفت‌انگیز و بهت‌آور است که از دیدنش پشیمان نمی‌شوید و شاید برایتان جالب باشد که بدانید این آبشار چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم را دارا است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین، با هم مخلوط می‌شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می‌آورند. رودخانه دائمی ایجاد شده از آبشارهای فدامی حدود دو هزار هکتار از نخیلات (درختان خرما) پایین دست را آبیاری می‌کند.

آب این آبشار از چشمه‌ای که در ۵۰۰ متری آن واقع است و حدود یک متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد تأمین می‌شود. چشمه فدامی پس از آن که حوضچه‌ای به عمق حدود ۲۰ متر را پر کرد، سر ریز می‌کند و پس از عبور از بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می‌رسد که هنگام سقوط، زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می‌دهد. این آبشار زیبا با ورود به رودخانه شور به میزان قابل‌توجهی از شوری رودخانه می‌کاهد و آب شور رودخانه را برای ۸۲۵ هکتار نخیلات و ۶۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی پایین دست قابل استفاده می‌کند.

 

یک زبان انتخاب کنید